قابل توجه دانشجویان دانشگاه های پیام نور که در این ترم آزمون دروس عمومی آنها در ریلاین برگزار می شود.این راهنما را مطالعه بفرمایید

LMS چیست؟

Writer : Shahriari_admin

شنبه ۲۴ دی ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۳ تعداد بازدید : 501

LMS مخفف سامانه مدیریت یادگیری الکترونیکی (Learning Management System) است که به طور عامیانه با واژه سامانه آموزش مجازی و یا سامانه LMS شناخته می شود و یک پلت فرم برای یادگیری مجازی است. یادگیری (learning) ، مدیریت (management) ، سیستم(System) ...

LMS مخفف سامانه مدیریت یادگیری الکترونیکی (Learning Management System) است که به طور عامیانه با واژه سامانه آموزش مجازی و یا سامانه LMS شناخته می شود و یک پلتفرم برای یادگیری مجازی است.

یادگیری (learning) ، مدیریت (management) ، سیستم(System)

سامانه LMS ریلاین یک بستر آموزش مجازی است که در جهت مدیریت و برگزاری دوره ها و کلاس های آموزشی بصورت الکترونیکی برای تعداد دوره ها و فراگیران نامحدود فعالیت می کند .

پیشرفت تکنولوژی در زﻣﯿﻨﻪ ارﺗﺒﺎﻃﺎت و اﻃﻼﻋﺎت، تمام جوامع و تمام دنیا را تحت تاثیر قرار داده و اﯾﻦ ﺗﺄﺛﯿﺮات ﺑﻪ وﯾﮋه در ﻧﻈﺎم ﻫﺎی آﻣﻮزﺷﯽ و یادگیری آنلاین به شدت نمو پیدا کرده است. از این رو آموزش مجازی یا الکترونیکی(LMS) در جوامع امروزی بیش از پیش مطرح شده و ضرورت و لزوم به کار گیری آن بر کسی پوشیده نیست و یکی از این سامانه ها که در جهت تسهیل این فرآیند توسط شرکت آرمان پردازان نوین طراحی و اجرا شده ،سامانه LMS ریلاین است.

lms

مزایای سامانه LMS ریلاین :

از مزایایی که میتوان برای انتخاب سامانه LMS ذکر کرد مناسب بودن قیمت آن است که این مزیت کاهش چشم گیری در هزینه های یک مرکز، دانشگاه و یا شرکت دارد و در نهایت موجب بهینه شدن آموزش مجازی نسبت به حضوری می شود. همانطور که گفته شد استفاده از سامانه LMS در عین حال که از نظر اقتصادی برای مدیران ، مراکز ، دانشجویان ، دانش آموزان و… مزایای زیادی دارد، موجب بهینه شدن آموزش در سازمان ها ، مراکز ، مدارس ، دانشگاه ها و… می شود.

یک سامانه LMS خوب و مناسب در عین حال که شرایط دسترسی ساده و راحت را برای کاربران خود ایجاد می کند ، تمام موارد مورد استفاده ی آن ها را نیز در خود جای می دهد. برای مثال سامانه LMS ریلاین علاوه بر اینکه محیط و قالب زیبا و مناسبی دارد ، تمام امکانات مورد نیاز کاربر (چه مدیر ، چه مدرس و چه دانشجو و…) را با قابلیت دسترسی راحت و آسان در اختیار آنان قرار می دهد و به این ترتیب فضای بسیار مناسبی را جهت برقراری هر چه بهتر ارتباط بین مدیر ، مدرس و دانشجو و سایر کاربران ایجاد می کند و بدین ترتیب آموزش مجازی را لذت بخش تر می کند.

 

فواید استفاده از سامانه LMS ریلاین :

پس می توان گفت که امروزه با پیاده سازی و اجرای آموزش مجازی و مشاهده ی مزایای آن تمام جوامع در صدد آن هستند که این شیوه را در کنار فعالیت های خود قرار دهند و اکثر شرکت ها و سازمان ها بتوانند برای رقابت در جامعه ی امروزی از مقوله ی آموزش در کنار سایر فعالیت های خود استفاده کنند. سامانه LMS باعث شده که سایر شرکت ها بتوانند با از بین بردن مشکلات و سختی های موجود برای فراهم آوردن ارتباطات حضوری، آموزش های متناسب با فعالیت خود را به صورت مجازی در دسترس تمامی کاربران در سراسر دنیا قرار دهند و کاربران نیز بدون نگرانی از فاصله ی مکانی یا زمانی از این آموزش ها استفاده کنند.

بدیهی است که کیفیت این سامانه تاثیر زیادی در موفقیت سازمان ها و شرکت ها و همچنین رضایت کاربران آن ها دارد. سامانه LMS ریلاین با در نظر گرفتن تمام این شرایط محیطی مناسب و قابل اعتماد را که بتواند جوابگوی نیاز های همگان باشد ایجاد کرده و هم اکنون در نزدیک به 190 مرکز مورد استفاده قرار گرفته است. اگر بخواهیم کمی تخصصی تر درمورد سامانهLMS صحبت کنیم ،بهتر است که با ساز و کار این سامانه کمی آشنا شویم تا بتوانیم به پرسش های احتمالی پیش آمده در ذهن خود پاسخ بدهیم.

 

ساز وکار سامانهLMS ریلاین :

فرض کنید شما به عنوان یک مدیر قصد دارید که حیطه کاری خود را گسترش دهید و از فعالیت های آموزشی در کنار فعالیت های دیگر خود استفاده کنید. اولین و مهمترین مساله ای که در ذهن شما مطرح می شود چگونگی انجام این عمل و دغدغه ی همیشگی مشکلات و محدودیت های زمانی و مکانی است. حال شما شرایط زمینه ای برای شروع این فعالیت را ایجاد کرده اید و به دنبال راهی برای انتقال آن هستید. بهترین راه، استفاده از یک سیستم آموزش مجازی یا همان سامانه LMS است و انتخاب درست این سامانه می تواند کمک بسیاری در رفع نیاز ها ، رشد و دیده شدن شما در زمینه آموزشی داشته باشد.

سامانه LMS ریلاین برای مدیران شرایطی را فراهم می آورد که کاربران آنها هم بتوانند به طور جداگانه در دوره های مختلف ثبت نام کرده و از این دوره ها استفاده کنند و هم توسط مدیران به روش های مختلف ثبت نام شده و در جریان آموزش و فعالیت های آن دوره ها قرار بگیرند. در این سامانه کلاس های آنلاین و ضبط شده ، محتواها ، آزمون ها ، تکالیف ،تالار های گفتگو و بسیاری از امکانات دیگر قرار دارند که شرایط یک آموزش بی نقص را ایجاد می کنند و کاربران و مدرس می توانند به خوبی با هم در ارتباط قرار بگیرند و آزمون مجازی را به بهترین شکل و با بیشترین امکانات پیش ببرند.

سامانه LMS ریلاین قادر است با اتصال به نرم افزار های کلاس آنلاین(adobe connect , big blue button) وارد محیط کلاس های آنلاین شده و از امکانات این کلاس ها در جهت بهبود آموزش استفاده کند و همچنین می تواند اطلاعات کاربران را از سامانه های دیگر (مانند سامانه گلستان) دریافت کند و از این طریق به مزایای این کار دست پیدا کند.

با استفاده از سامانه LMS ریلاین:

  1. کاربران می توانند در جلسات آنلاین کلاس ها در کنار دیگر دوستان خود حضور پیدا کنند و اگر به هر دلیلی این امکان برایشان فراهم نبود از فایل ضبط شده آن کلاس استفاده کنند و در تالارهای گفتگو با مدرس و دیگر دوستان خود در ارتباط باشند.
  2. مدرسان می توانند کلاس های آنلاین خود را تعریف کرده ، در آن شرکت کنند و حضور غیاب کاربران خود را به صورت اتوماتیک مشاهده کنند.
  3. همچنین می توانند محتوای مورد نظر خود را در اختیار کاربران قرار دهند و یا تکالیفی را در سامانه تعریف کنند و از کاربران بخواهند در سامانه این تکالیف را برای آن ها ارسال کنند.
  4. همچنین می توانند آزمون های مورد نظر خود را در قسمت آزمون ها تعریف کرده و از کاربران بخواهند که در زمان مشخص شده از طریق سامانه LMS ریلاین در آزمون مورد نظر شرکت کنند و مورد ارزیابی قرار بگیرند و نتایج آزمون را مشاهده کنند.
  5. مدیران کل و مدیران مراکز امکان دسترسی به تمام فضاهای موجود در سامانه LMS ریلاین را دارند و می توانند روی امور مربوط به ورود و خروج ها ، کلاس ها و دوره ها ، مدرسان ، کاربران ، اطلاع رسانی ها، بارگذاری ها و تمام امکانات دیگر تسلط داشته باشند و آن ها را مدیریت کنند.

 

همانطور که گفته شد سامانه LMS  ریلاین یکی از بهترین سامانه های مورد استفاده در حیطه ی آموزش مجازی است و می تواند با رسیدگی به تمام جنبه های فرآیند آموزش مجازی ، در این زمینه مورد استفاده ی شما قرار بگیرد و تا حصول بهترین نتیجه در کنار شما باشد.

برای ارتباط بیشتر و مشاوره درباره سامانه LMS ریلاین با کارشناسان ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

 

 

  • LMS چیست؟