قابل توجه دانشجویان دانشگاه های پیام نور که در این ترم آزمون دروس عمومی آنها در ریلاین برگزار می شود.این راهنما را مطالعه بفرمایید

چگونه تمرکز را در آموزش مجازی افرایش دهیم؟

Writer : admin

شنبه ۱۴ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۷ تعداد بازدید : 436

اینکه تصور کنید همه چیز بخاطر فناوری است یک تصور کاملا اشتباه است. حواس پرتی از درون شروع می شود. محرک های درونی خود را مدیریت کنید تا از تمرکز بیشتر و زندگی کامل تر لذت ببرید.همانطور که می دانید ما از ابررایانه‌های جیبی برخوردار هستیم که ما را به هر کسی و هرچیزی متصل می‌کنند و مجموعه‌ای از اطلاعات را در اختیار ما قرار می دهد. اما جنبه منفی این ابر رایانه  یا همین تلفن همراه این است که حواس ما را اغلب در لحظاتی که بیشترین اهمیت را دارند پرت می کنند.

 

حواس پرتی وعدم تمرکزنشانه یک مشکل است نه خود مشکل. دلایل عمیق‌تر و سیستماتیک برای عدم تمرکز وجود دارند مثل ناتوانی در کنار آمدن با ترس، اضطراب یا استرس این ها هستند که باعث نگرانی ما شده وقدرت تمرکز را در هنگام یادگیری از ما می گیرند ، و جالب است بدانید که تنها زمانی که شروع به رسیدگی به این احساسات کنیم می‌توانیم پیشرفت واقعی داشته باشیم. هنگامی که عمق حواس پرتی و عدم تمرکز را درک کردید، می توانید شروع به مدیریت آن و بهبود آن کنید.

 

برای کنترل حواس پرتی و مشکل عدم تمرکز چه باید کرد؟

خودکاوی و شناسایی محرک ها

شناسایی محرک هایی که در وهله اول باعث می شوند احساس بدی داشته باشید نیاز به کاوش در خود دارد. وقتی متوجه شدید که حواس شما پرت شده است، مکث کنید و از خود بپرسید که چه احساسی دارید. آیا نگران هستید؟ میترسید؟ سپس یک قدم عمیق تر بروید. چه چیزی باعث این حس شد؟ چه حسی در بدن شما دارد؟

یک پارادوکس جالب در مورد محرک های داخلی وجود دارد: آنها می توانند مشکلات بزرگ، تحمیل کننده و قدرتمندی باشند، و با این حال، گاهی اوقات رفع آن ها می تواند آسان و سریع باشد.

اولویت های خود را مشخص کنید

برای افزایش تمرکز این نکته بسیار مهم است که کارها و اقدامات لازم را باید زمان بندی کنید و آن هارا در تقویم جای دهید برای اینکه طبق اولویت بندی انجام شوند و تمرکز را افزایش دهند. اگر می خواهید آموزش آنلاین خود را در اولویت قرار دهید باید دریابید که واقعاً می‌خواهید چقدر زمان برای این کار بگذارید و آن زمان را در برنامه خود رزرو کنید. درمورد هرکاری که نیاز دارید تا با تمرکز بالا انجام دهید باید برای آن زمان خاصی اختصاص دهید و مشخص کنید که در چه قدر زمان می خواهید این کار انجام شود. و بخش های خاصی از زمان را در برنامه خود مسدود کنید. وقتی این کر را انجام دهید می بینید که بدون حواس پرتی می توانید به امور مهم بپردازید چرا که این کار ها باید طبق زمان خاصی به اتمام برسند.

انتخاب محیط مناسب برای جلوگیری از عدم تمرکز

در ابتدا گفتیم که محرک های داخلی را با خودکاوی کشف کنید و آن ها را کنترل کنید و سپس کارها و آموزش آنلاین خود را زمان بندی کنید و در اولویت قرار دهید تا از حواس پرتی جلوگیری شود.

 در این مرحله باید محرک های خارجی را شناسایی کنید، (مثل صداهایی که ناخوداگاه باعث حواس پرتی می شوند) و برای اقدام در برابر این محرک های خارجی کافی است در محیط مناسبی قرار بگیرید که بتوانید در این محیط تمرکز کنید و آموزش آنلاین خود را دنبال کنید.

برنامه ریزی مداوم

پیش‌اندیشی پادزهر تکانشگری است: می‌توانید از «تعهد قبلی» نسبت به یک اقدام خاص استفاده کنید تا تأثیر قدرتمندی بر رفتار آینده خود داشته باشید. اگر از قبل متعهد شوید، از قبل انتخاب انتخاب کنید و برنامه ریزی کنید برای آموزش و یادگیری خودتان، در آن صورت نیازی نیست که در لحظه آنقدر به هوس‌های خودکنترلی یا اراده وابسته باشید. در این موارد لازم است که تنها به برنامه هایی که از پیش تعیین کرده اید عمل کنید تا بتوانید با تمرکز کامل آموزش آنلاین و مجازی خود را دنبال کنید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به سامانه lms ریلاین و دریافت نسخه دمو این سامانه اینجا کلیک کنید و با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

*آموزش ذخیره کردن فیلم کلاس در ادوبی کانکت (adobe connect)

*آموزش ایجاد آزمون در ادوبی کانکت (adobe connect)

  • چگونه تمرکز را در آموزش مجازی افرایش دهیم؟